Agnieszka Radziwinowiczówna, Anna Rosińska, Weronika Kloc-Nowak. 2018.

Ethnomorality of Care: Migrants and their Aging Parents

Routledge, London and New York, 214 s.

Ethnomorality of Care: Migrants and their Aging Parents (Hardback) book cover

Opieka nad osobami starszymi stanowi jeden z najpoważniejszych wyzwań współczesnych społeczeństw, zwłaszcza charakteryzujących się dużą emigracją. Nowa książka badaczek Ośrodka Badań nad Migracjami: Agnieszki Radziwinowiczówny, Anny Rosińskiej i Weroniki Kloc-Nowak, wyjaśnia, co w warunkach migracji międzynarodowych dzieje się z polskim modelem opieki opartym na rodzinie jako pierwszym i często jedynym dawcy opieki. Książka nie koncentruje się jednak wyłącznie na rodzinach transnarodowych; są one porównane z rodzinami niemigrującymi oraz sytuacją osób bezdzietnych. Tytułowa etnomoralność opieki to nowatorskie podejście teoretyczne pozwalające lepiej zrozumieć doświadczenie opieki, obejmujące przekonania moralne, intencje dotyczące przyszłej opieki i konkretne rozwiązania opiekuńcze. Autorki książki interesuje szeroki wachlarz aktorów społecznych zaangażowanych w opiekę – krewni i osoby spoza rodziny, prywatne podmioty, publiczne instytucje i organizacje pozarządowe. Książka wyjaśnia, w jaki sposób fizyczna odległość mobilizuje różnych aktorów społecznych do innowacji opiekuńczych. Książka powstała w wyniku projektu badawczego CMR MIG/AGEING prowadzonego pod kierunkiem prof. Marka Okólskiego i finansowanego z grantu NCN Maestro (grant nr 2013/08/A/HS4/00602).

Jeśli są Państwo zainteresowani książki lub zamówieniem jej do biblioteki, zachęcamy do skorzystania z 20% zniżki przy użyciu kodu FLR40 lub SOC19 podczas składania zamówienia na stronie wydawcy https://www.routledge.com/…/Radziwinow…/p/book/9780815354031.

GoogleBooks
Routledge

Abstrakt

Co się dzieje, gdy rodzice migrantów starzeją się i potrzebują wsparcia? Książka „Ethnomorality of care” wyjaśnia, co w warunkach migracji międzynarodowych dzieje się z polskim modelem opieki opartym na rodzinie jako pierwszym i często jedynym dawcy opieki. Analiza uwzględnia nie tylko rodzinnych dawców opieki, ale i innych aktorów, takich jak osoby spoza rodziny, prywatne podmioty, publiczne instytucje i organizacje pozarządowe. Książka koncentruje się na opiece nad starzejącymi się rodzicami migrantów, jednak autorki porównują ją z sytuacją osób, których dzieci nie migrowały oraz osób bezdzietnych. "Etnomoralność opieki" to nowatorskie podejście, które uwzględnia przekonania moralne dotyczące opieki nad osobami starszymi, jak również intencje i praktyczne rozwiązania opiekuńcze. Przedstawiona w książce koncepcja opieki dowodzi, że krajowe, regionalne i lokalne konteksty, jak również nierówności ekonomiczne, płeć, modele opieki i reżimy migracyjne wpływają na doświadczenie opieki. Autorki prezentują wyniki wielostanowiskowego badania przeprowadzonego w latach 2014-2017 w Polsce i Wielkiej Brytanii. Książka wyjaśnia, w jaki sposób badacze i praktycy mogą wykorzystać etnomoralność opieki w celu badania opieki nad innymi osobami. Książka wnosi nową wiedzę do studiów migracyjnych, badań nad starością oraz gerontologii społecznej i kulturowej. Może ona zainteresować badaczy społecznych, studentów, decydentów politycznych, władze lokalne i osoby zawodowo zajmujące się tą dziedziną.