Demokracja na uchodźstwie: badanie porównawcze rosyjskich społeczności migranckich po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę (DemEx)
Wkrótce po tym, jak Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 r. pełnoskalową inwazję na Ukrainę, setki tysięcy Rosjan uciekło za granicę, między innymi do Europy i Ameryki Północnej. Ich przybycie wystawia na próbę wartości i zasady demokratyczne obowiązujące w krajach przyjmujących. Rodzi to wiele pytań, które stanowiły inspirację dla naszego projektu, w tym: W jaki sposób demokracje reagują na imigrację z zamkniętych autokracji? Co sprzyja obywatelskiemu samoorganizowaniu się emigrantów i ich zaangażowaniu na rzecz opozycji demokratycznej w kraju pochodzenia? W jaki sposób kraje przyjmujące mogą zachować równowagę pomiędzy bezpieczeństwem i ochroną demokracji a przestrzeganiem zasad tolerancji i równego traktowania?
Projekt skupia się na zdefiniowaniu politycznego wpływu nowych społeczności emigrantów z Rosji na kraje przyjmujące a także ich potencjału wpływania na zmiany polityczne w kraju pochodzenia. W szczególności, projekt ma na celu znalezienie odpowiedzi na następujące pytania badawcze:
1) Jak rosyjscy migranci polityczni mogą wpływać na kraje przyjmujące i vice versa?
2) Jak społeczności uchodźcze wpływają na politykę wewnętrzną w Rosji?
3) W jaki sposób rosyjska propaganda państwowa wykorzystuje emigrację polityczną na użytek wewnętrzny i kształtuje postrzeganie rosyjskich emigrantów?
Projekt lokuje się na przecięciu studiów nad demokracją, transnarodowością, studiów migracyjnych oraz medioznawstwa i badań nad propagandą. Stosuje różnorodne metody
– zarówno ilościowe jak i jakościowe, łącząc ogólnoświatowy sondaż internetowy przeprowadzony wśród Rosjan, którzy wyjechali po 24 lutego (w tym wśród tych, którzy wrócili), z częściowo ustrukturyzowanymi wywiadami pogłębionymi z Rosjanami w 8 krajach różniących się stanem demokracji i w Rosji, z grupami fokusowymi oraz automatyczną analizą tekstu z rosyjskich mediów.
Zespół OBM będzie zaangażowany we współprojektowanie badania jakościowego bazującego na wywiadach pogłębionych z emigrantami z Rosji, przeprowadzenie wywiadów z Rosjanami przebywającymi w Serbii, Gruzji, Armenii, Turcji i Kazachstanie, współprojektowanie kwestionariusza na potrzeby kolejnych fal sondażu OutRush, które zostaną przeprowadzone w ramach projektu, analizę zarówno danych z wywiadów jak i sondażu OutRush.
Czas trwania
2024 - 2026
Źródło finansowania
Narodowe Centrum Nauki, Trans-Atlantic Platform for Social Sciences and Humanities (T-AP DGT Call 2023, Trans-Atlantic Platform: Democracy, Governance and Trust)
Partnerzy
DemEx jest realizowany przez transatlantyckie konsorcjum, tworzone przez:
– George Washington University (koordynator)
– Carleton University
– Uniwersytet Warszawski
we współpracy z badaczami z
– Uniwersytetu Helsińskiego
– i Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego.