Projekt INNOVATE – Innowacyjne metody dialogu na temat polityk i praktyk migracyjnych

 

Projekt INNOVATE ma na celu zrewolucjonizowanie zasad i metod dialogu na temat polityk migracyjnych poprzez rozwój innowacyjnych procesów i wychodzi naprzeciw do potrzebom badaczy, decydentów, migrantów i innych interesariuszy na różnych poziomach zarządzania migracjami. Projekt sfinansowany przez Unię Europejską w ramach schematu Horyzont Europa dąży do ustanowienia współpracy badawczo-politycznej (Migration Research to Policy – MR2P) jako wiarygodnego źródła wspierającego proces tworzenia polityk poprzez promowanie wyników badań naukowych, wymianę informacji badawczych, platformę zaangażowania oraz nowe centrum szkoleniowe. Projekt koncentruje się wzajemnym uczeniu pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami oraz kładzie nacisk na perspektywę migrantów.

Cele projektu INNOVATE:

1.Ustanowienie Migration Research to Policy Collaboratory (MR2P Co-lab) jako głównego źródła promującego wykorzystanie i waloryzację  wiedzy naukowej w celu wsparcia tworzenia polityk.
2. Rozwój działań koordynacyjnych skupionych na migrantach opartych na zasadach  współtworzenia wiedzy
3. Stworzenie możliwości wzajemnego uczenia się pomiędzy badaczami, decydentami, obywatelami i osobami z doświadczeniem migracyjnym.
4. Angażowanie strategicznych interesariuszy na każdym etapie, generując efekt mnożnikowy zwiększonego zaangażowania w trakcie trwania projektu.
5. Projektowanie działań innowacyjnych, które promują użycie i waloryzację wiedzy oraz wspierają wzajemne uczenie się, podejmując kluczowe tematy w zakresie współpracy badawczo-politycznej.
6. Zapewnienie elastyczności w reakcji na nowe i pojawiające się kwestie.
7. Poszerzenie strategicznego zakresu pracy poprzez wspomaganie istniejących sieci europejskich i źródeł danych.
8. Dostarczenie spostrzeżeń z nauk behawioralnych w celu usprawnienia pracy nad tworzeniem narracji, kontekstów i wyobrażeń o migracjach.
9. Stworzenie mierzalnych wskaźników sukcesu i wpływu projektu w czterech wymiarach:
– budowanie potencjału,
– zachęcanie do zaangażowania,
– zwiększanie zainteresowania
– oraz wzrost wykorzystania wyników.

Projekt koordynowany jest przez prof. Andrew Geddesa z Migration Policy Centre (EUI, Florencja).

W ramach projektu INNOVATE przeprowadzone zostanie szereg eksperymentalnych działań aby wypełnić lukę między badaniami nad migracją a polityką migracyjną. Zespół projektu będzie współpracował z wieloma partnerami strategicznymi w ramach siedmiu 'living labs’, które mają na celu testować różne podejścia i narzędzia ułatwiające współpracę między interesariuszami a naukowcami. Na końcu przeanalizuje jak te strategie wpływają na dialog między nauką a polityką. Aby dowiedzieć się więcej o projekcie INNOVATE, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej https://migrationpolicycentre.eu/innovate-project/ i zapisania się na newsletter, aby być na bieżąco z nowościami związanymi z uruchomieniem MR2P Co-lab.

Rolą OBM UW w projekcie INNOVATE  będzie zaangażowane w 7 pakietów roboczych, w tym koordynacja jednego z nich – WP5: Działania Innowacyjne Procesów Nr 2 (PIA 2) „Migracje przymusowe na dużą skalę”.
Cele PIA 2:
1. Zidentyfikowanie krytycznych luk w lokalnych reakcjach na migracje przymusowe na dużą skalę w trzech miastach w Niemczech, Polsce i Turcji
2. Opracowanie eksperymentalnych działań, które zostaną określone w trakcie projektu w wyniku dwukierunkowego dialogu pomiędzy badaczami i praktykami.

Opis zadań:

1.Zorganizowanie okrągłego stołu z przedstawicielami urzędu miasta, organizacji pozarządowych, organizacji migrantów, organizacji biznesowych, związków zawodowych, organizacji międzynarodowych (IGO i INGO).
2.Przygotowanie punktów odniesienia lokalnych reakcji na przemieszczenia na dużą skalę i identyfikacja krytycznych luk na podstawie wstępnej oceny przeprowadzonej w każdym z miast (w tym wglądy z rady doradczej i sondaży deliberatywnych) oraz weryfikacja istniejących badań.
3.Projektowanie i wdrażanie eksperymentalnych działań we współpracy z lokalnymi interesariuszami.
4.Ocena działań eksperymentalnych w procesie dialogu z interesariuszami.
5.Tworzenie zasobów dla MR2P Collaboratory.
6.Perspektywa porównawcza:
– przygotowanie i przeprowadzenie obrad okrągłych stołów w każdym z trzech miast uczestniczących w projekcie;
– przygotowanie wskaźników porównawczych dla trzech miast;
– zaprojektowanie interwencji z eksperymentem;
– refleksje i rekomendacje na temat badań i zaangażowania.

Czas trwania

2024 - 2027

Źródło finansowania

Horizon Europe, EU

Partnerzy

EUROPEAN UNIVERSITY INSTITUTE (EUI), Włochy- Lider
EUROPEAN COUNCIL ON REFUGEES AND EXILES AISBL (ECRE), Belga,
UNIWERSYTET WARSZAWSKI ,
UNIVERSITE DU LUXEMBOURG , Luksemburg,
INTERNATIONAL CENTRE FOR MIGRATION POLICY DEVELOPMENT (ICMPD), Austria
MIGRATION POLICY GROUP (MPG), Belgia,
SULEYMAN DEMIREL UNIVERSITY (SDU), Turcja,
TECHNISCHE UNIVERSITAET CHEMNITZ (TUC), Niemcy,
STICHTING RADBOUD UNIVERSITEIT (RU), Holandia,
FONDAZIONE INTERNATIONAL RESCUE COMMITTEE ITALIA ETS (IRC Italia), Włochy