Przejdź do głównej treści Przejdź do nawigacji
Ośrodek Badań nad Migracjami

Podcast Migrostacja | odcinek 6

 

Czy Święty Mikołaj dostałby pozwolenie na pracę i dostarczenie prezentów mieszkańcom Wielkiej Brytanii? Wydawałoby się, że bez problemu, ale Brexit zmienił wszystko!
Jeśli to Cię frapuje, a mieszkasz na Wyspach albo masz tam rodzinę, to posłuchaj koniecznie, bo to nie koniec: Brexit, a sprawa nie tylko Polska.

W tym odcinku Migrostacji rozmawiamy o Brexicie i migracjach, migrantycyzacji obywateli UE (choć nie wszystkich i nie wszystkich tak samo) oraz o sprzężeniu dwóch sytuacji kryzysowych – wychodzeniu Wielkiej Brytanii z UE oraz kryzysie zdrowotnym związanym z pandemią Covid-19 i jak sobie z tym mają radzić obywatele krajów UE, mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

W odcinku znajdziecie odpowiedzi na pytania:
✔ jak Brexit zmienił i zmienia status prawno-pobytowy obywateli UE?
✔ czym jest wrogie środowisko wobec migrantów w Wielkiej Brytanii i jaka jest jego rola w procesie wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE
✔ jak wrogie środowisko dotknęło obywateli nowych krajów członkowskich i o historycznych korzeniach wrogości w zarządzaniu migracjami na przykładzie Wielkiej Brytanii
✔ jak znaleźć się na szybkiej ścieżce do deportacji z Wielkiej Brytanii i dlaczego przodują w tym głównie obywatele krajów Europy Środkowej i Wschodniej ?

Podpowiadamy ─ Święty Mikołaj, jako biały mężczyzna w średnim wieku oraz chrześcijanin, o dość wysokich dochodach (bo jak inaczej mógłby organizować doroczne akcje charytatywne w postaci prezentów dla osób na całym świecie) zapewne nie miałby problemów ze zdobyciem pozwolenia na pracę.
A odpowiedzi na resztę pytań znajdziesz słuchając naszych gości: Agnieszki Radziwinowiczówny i Kuby Jabłonowskiego
Prowadząca: Kamila Fiałkowska

Dostępny w serwisach społecznościowych:
Spotify: https://open.spotify.com/show/4XUt7pS6Qtd1AGHfn8JbXM
Anchor: https://anchor.fm/migrostacja
Breaker: https://www.breaker.audio/migrostacja
Google Podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy8xZTI1NDJjMC9wb2RjYXN0L3Jzcw==
Pocketcast: https://pca.st/a4paifur
RadioRepublic: https://radiopublic.com/migrostacja-WdXQKp
YouTube: https://youtu.be/IUludzBkdzs