Co o członkostwie w UE mówią dane i badania? Potrzebujemy debaty o UE, w której – na podstawie rzetelnej wiedzy i twardych danych – wypowiedzą się eksperci i badacze. Zaproszeni goście, wybitni specjaliści w dziedzinie ekonomii, prawa, migracji i innowacji będą rozmawiali o Unii Europejskiej, o kosztach i korzyściach z członkostwa w UE. I choć zwyczajowo wydaje nam się, że korzyści to głównie fundusze unijne, nasi eksperci przedstawią daleko szerszą perspektywę.
W najbliższą sobotę, 21 września 2024, o godz. 11.00, prof. Paweł Kaczmarczyk, Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami weźmie udział w debacie dotyczącej UE w ramach Festiwalu Nauki, podczas którego wypowie się na tematy związane z migracjami.
W debacie udział wezmą również:
dr Anna Czarczyńska (Katedra Ekonomii / Akademia Leona Koźmińskiego)
prof. Marcin Matczak (Katedra Filozofii Prawa i Nauki o Państwie / UW)
oraz prof. Piotr Sankowski (Instytut Informatyki / UW)
a poprowadzi ją dr Filip Skawiński (Komisja Europejska).
Uczestnicy porozmawiają o następujących zagadnieniach:
- Konkurencja i eksport – jakie są korzyści z Jednolitego Rynku UE? Co ma z tego konsument? Jakie są tego koszty?
- Praca i zatrudnienie – jak członkostwo w Unii wpływa na sytuację pracowników? Jaka jest rola swobodnego przepływu pracy w UE?
- Nauka i innowacje – jak Unia pomaga prowadzić badania naukowe, współpracować międzynarodowo, wspierać innowacje i budować kapitał ludzki? Czy umiemy z tego należycie skorzystać?
- Państwo prawa i demokracja – jak instrumenty UE pozwalają sprawić, że reguły prawne obowiązujące w krajach członkowskich są przestrzegane i jaka jest ich rola w ochronie demokracji?
Miejsce:
sala 107, Stara Biblioteka BUW
ul. Krakowskie Przedmieście 26 / 28
Wydarzenie w języku polskim.
ul. Krakowskie Przedmieście 26 / 28
Wydarzenie w języku polskim.