Podcast Migrostacja | seria 2 odcinek 2: Ukraińscy w polskich miastach

W ciągu pół roku od ataku Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską w polskim kierunku przekraczano prawie 5.5 miliona razy, a 1.3 miliona osób posiada już przyznaną przez polski rząd ochronę czasową, gwarantującą prawo do pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, dostęp do rynku pracy, służby zdrowia, systemu edukacji, czy świadczeń socjalnych. Większość osób uciekających przed wojną trafia właśnie do dużych polskich miast, bo tu łatwiej niż gdzie indziej o pracę, mieszkanie a także kontakty z ukraińską diasporą. Jak z tym wyzwaniem radzą sobie polskie miasta? Prowadząca: dr Karolina Łukasiewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami, gdzie realizuje projekt MigIntegrEast dotyczący odpowiedzi miast w Europie Środkowo-Wschodniej na potrzeby migrantów Goście: Olha Menko redaktorka naczelna Portalu dla Ukraińców w Krakowie „UainKrakow.pl” i Krakowska Ambasadorka Wielokulturowości dr hab. Konrad Pędziwiatr współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, profesor w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i koordynator Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWIM) Dominik Wach badacz w Ośrodku Badań nad Migracjami i wieloletni praktyk działań integracyjnych, obecnie zaangażowany w projekt Cudzoziemcy – warszawiacy. Diagnoza i rekomendacje działań integracyjnych, finansowany ze środków Fundacji Konrada Adenauera w Polsce.

Spotify

Anchor