Przejdź do głównej treści Przejdź do nawigacji
Ośrodek Badań nad Migracjami

Podwójne Złote Wachlarze dla dr. hab. Pawła Kaczmarczyka

 

W tegorocznej edycji Złotych Wachlarzy, nagrody przyznawanej przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), nagrodę główną otrzymał dr hab. Paweł Kaczmarczyk „za wkład w budowanie i promowanie wiedzy w zakresie ekonomii migracji” oraz „propagowanie dyskursu na temat migracji w oparciu o fakty i rzetelne dane”. Do nagrody nominowani byli ponadto inny nasz badacz, dr hab. Witold Klaus, oraz dziennikarka radia tok.fm Agnieszka Lichnerowicz. Dr hab. Paweł Kaczmarczyk, odbierając statuetkę, podsumował dobór nominacji jako swoisty znak czasów. – Żyjemy w świecie fake-newsów – komentował laureat. – A jest szczególnie ważne, żebyśmy uczestniczyli w rzetelnej debacie o tak trudnym i tak wymagającym zjawisku społecznym, jakim są migracje. Niesie ono ze sobą olbrzymi potencjał rozwojowy, ale nie da się tego potencjału eksplorować, jeśli nie wiemy, czym migracje naprawdę są. Wciąż tak niewiele wiemy, nie tylko w skali globalnej, ale też na naszym polskim podwórku.

Na zakończenie przemówienia dr hab. Paweł Kaczmarczyk podziękował badaczom Ośrodka za dzielenie z nim wspólnej pasji: – Cechą środowiska, z jakiego się wywodzę jest praca zespołowa. Tę nagrodę i dedykuję, i traktuję jako nagrodę dla całego naszego zespołu.

Poza nagrodą główną dr hab. Paweł Kaczmarczyk otrzymał nagrodę publiczności, o przyznaniu której decydowali głosujący internauci. – To wyróżnienie traktuję jako zobowiązanie do dalszej pracy – komentował. – Wielka droga przed nami i wielka odpowiedzialność stoi przed badaczami migracji. Mam nadzieję, że wiedza, którą tworzymy, będzie służyła państwu w codziennej pracy i nam wszystkim w rzetelnej debacie publicznej.

Obie nagrody wręczono podczas uroczystej gali 16. grudnia 2017 r., z której relację można zobaczyć tutaj.