Przejdź do głównej treści Przejdź do nawigacji
Ośrodek Badań nad Migracjami

Warszawa – Princeton, Warszawa – Utrecht

 

Publikujemy krótką rozmowę z dr Agnieszką Radziwinowiczówną i dr Sabiną Toruńczyk-Ruiz – badaczkami, które otrzymały w ramach tegorocznej edycji programu „Mobilność Plus” stypendia finansujące ich pobyt w prestiżowych zagranicznych ośrodkach akademickich (więcej).


Meksykański Projekt 

Jakie są Twoje plany badawcze?

dr Agnieszka Radziwinowiczówna: W trakcie badań będę starała się wyjaśnić, jak imigranckie społeczności i ich członkowie doświadczają zaostrzenia polityki migracyjnej, polegającego na kontrolach statusu migracyjnego oraz deportacji. Proponowany projekt badawczy dotyczyć będzie meksykańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. Skupię się na badaniu migrantów pochodzących z meksykańskiej miejscowości, na temat której w latach 2011-2016 realizowałam projekt doktorski.​

Z kim będziesz współpracować podczas stypendium?

Zaprosił mnie prof. Douglas Massey z ​Princeton University, Office of Population Research, kierownik prowadzonego od 35 lat Mexican Migration Project (MMP). Jest to doskonała okazja, by przyjrzeć się i lepiej poznać stosowaną w ramach tego projektu metodę etnosondażu i wymienić doświadczeniami, jakie w tym zakresie miał Ośrodek u początków swojego istnienia. Możliwość konsultacji z prof. Massey’em, pionierem badań z wykorzystaniem tej metody, będzie nieoceniona.

Dlaczego właśnie tam chcesz wyjechać?

Dzięki pobytowi w Stanach będę miała szansę pogłębić swoją wiedzę na temat regulacji prawnych dotyczących cudzoziemców i ich stosowania w praktyce. Natomiast o wyborze ośrodka naukowego zdecydowała renoma, jaką niewątpliwie cieszy się Uniwersytet w Princeton oraz możliwość współpracy z prof. Massey’em. Jest to uznany specjalista w dziedzinie migracji z Meksyku do USA, temacie, w którym się specjalizuję. Nie bez znaczenia było również i to, że badania terenowe będę realizowała w Nowym Jorku, który znajduje się stosunkowo blisko Uniwersytetu.

Kiedy planujesz swój wyjazd?

Planuję wyjechać przed 1. października 2018 r. po powrocie z 4-miesięcznego stypendium na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor realizowanego w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej.


Na prawach autochtonów

Czym będziesz się zajmować badawczo podczas stypendium? 

dr Sabina Toruńczyk-Ruiz: Zamierzam zająć się podziałem społeczności na jej nowoprzybyłych i osiadłych mieszkańców – jego konsekwencjami dla związku z miejscem zamieszkania i akceptacji dla lokalnej różnorodności. Interesuje mnie także wpływ, jaki ten podział może mieć na wzajemne postawy i oczekiwania wobec swoich powinności i praw względem miejsca zamieszkania. W swoim projekcie badawczym uwzględnię rozwijaną w ośrodku Ercomer koncepcję autochtonii czyli przekonania, że pierwszeństwo w osiedleniu się na danym terytorium daje do niego prawo. Podczas pobytu w Utrechcie będę analizować dane sondażowe z kilku różnych krajów i przeprowadzę serię badań eksperymentalnych. Zaplanuję ponadto dalsze etapy badań, które będą mogły być realizowane w Polsce po moim powrocie.

Z kim będziesz współpracować?

Będę pracować z dr Borją Martinovic, psycholożką społeczną i socjolożką, która zajmuje się relacjami międzyetnicznymi, uprzedzeniami na tle etnicznym a od niedawna również koncepcją autochtonii i prawa do miejsca. Badania na ten temat prowadzi obecnie w ramach niedawno otrzymanego grantu European Research Council (ERC).

Dlaczego wybrałaś ten ośrodek?

Głównym powodem była możliwość współpracy z dr Borją Martinovic. Ale także to, że ośrodek Ercomer na Uniwersytecie w Utrechcie to jeden z wiodących na świecie zespołów badawczych w dziedzinie badań nad migracjami i relacjami międzyetnicznymi. Jest to interdyscyplinarna jednostka badawcza, która skupia zarówno psychologów jak i socjologów czy politologów. Taki mix dyscyplin bardzo mi odpowiada.

Kiedy planujesz wyjazd?

Planuję wyjechać w sierpniu 2018 r.