Ten odcinek poświęcony jest zaangażowaniu politycznemu i społecznemu polskich migrantów.
Prof. Magdalena Lesińska, dr Weronika Kloc-Nowak i dr Dominika Pszczółkowska z Ośrodka Badań and Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego podsumowują październikowe wybory parlamentarne w obwodach za granicą, gdzie frekwencja okazała się prawie dwukrotnie wyższa niż cztery lata wcześniej.
Dlaczego Polonia tak bardzo się zmobilizowała? I na kogo zagłosowała?
***
W drugiej części podcastu rozmówczynie skupiają się na zaangażowaniu społecznym i politycznym Polaków w Irlandii. Czy interesują się oni polityką, a jeśli tak, to polską czy irlandzką? Jak angażują się w życie społeczne? Jakie pomysły i praktyki przywożą do Polski i jak próbują zmieniać polską politykę na wzór irlandzki?
Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania w podcaście, a także w książce “Polacy w Irlandii. Transnarodowe społeczności w dobie migracji poakcesyjnych”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.
Odcinek powstał we współpracy z Justyną Godz i Sound and Stories. Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Ekspertyza migracyjna w czasie kryzysu. Popularyzacja wiedzy, nr projektu SONP/SP/550025/2022, kwota dofinansowania 18761,60 PLN całkowita wartość projektu 68414,40 PLN.