Lista Seminariów Migracyjnych OBM UW 2022/2023: Nowe podejścia do teorii i badań migracyjnych

Lista wykładów* w ramach Seminariów Migracyjnych OBM UW 2022/2023:

Nowe podejścia do teorii i badań migracyjnych

13 października 2022 r.
Peter Adey (Royal Holloway, University of London) – „Evacuation: emergency governance and the aesthetics of mobility”

13 marca 2023 r.
Jef Huysmans (Queen Mary, University of London) – „Revisiting the security-migration nexus: motioning the politics of insecurity”

3 kwiecień 2023 r.
Sam Scott (University of Gloucestershire) – „Precarious evidence on precarious labour? Deconstructing the migrant worker success stories of low-wage employers”

8 maja 2023 r.
Seth M. Holmes (UC Berkeley) Migration, Injury and Temporality: Migrant Agricultural Labor in Society
22 maja 2023 r.
Eleonora Mussino (Stockholm University Demography Unit) – „Influences of origin and destination on migrant fertility” (online webinar)

5 czerwca 2023 r.
Jakub Bijak (University of Southampton) –  „Scanning migration horizons” (online webinar)