Przejdź do głównej treści Przejdź do nawigacji
Ośrodek Badań nad Migracjami

Podcast Migrostacja | seria 2 odcinek 6: Migracje środowiskowe

 

Tego odcinek Migrostacji można posłuchać na

Spotify

Apple Podcast

Youtube

Co roku kilkakrotnie więcej osób jest wysiedlanych ze względu na zjawiska przyrodnicze niż na skutek konfliktów zbrojnych.

W 2021 r. wysiedlono blisko 24 mln osób. Trzęsienia ziemi, powodzie, pożary powodują zniszczenia i zanieczyszczenia terenu, które uniemożliwiają jego mieszkańcom powrót do domu. Migracje środowiskowe są często wynikiem złożonych procesów. Obozy dla uchodźców w Kenii w 2011 r. powstały nie tylko na skutek działalności grup zbrojnych w Somalii ale także ze względu na przedłużająca się tam suszę.

– Łatwo wpadamy w pułapkę kategoryzowania, mówimy migrant ekonomiczny albo przymusowy, a musimy pamiętać, że migracje są bardzo złożone i rzadko bywają oparte na jednym powodzie – mówi Dominik Wach, politolog, współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami.

– Kategoryzacja jest potrzebna politykom, aby móc decydować kogo wpuścić, a kogo nie, komu udzielić pomocy, a komu nie – tłumaczy dr Karolina Sobczak-Szelc, geografka z Ośrodka Badań nad Migracjami.

Ze względu na migracje środowiskowe nie otrzymuje się statusu uchodźcy i małe są szanse na zmianę tych przepisów, mówią goście szóstego odcinka podcastu Migrostacja, prowadzonego przez dr Ignacego Jóźwiaka z Ośrodka Badań nad Migracjami.