Wpływ opowieści na postawy wobec emigracji i osobiste aspiracje migracyjne

Projekt poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy komunikaty podkreślające negatywne lub pozytywne strony emigracji wpływają na to, jak ludzie ją postrzegają. Interesuje nas, czy opowieści o emigracji kształtują postawy wobec emigracji współobywateli i własne aspiracje migracyjne (rozumiane szeroko jako pragnienia, intencje, plany lub oczekiwania). Na bazie danych eksperymentalnych, przetestujemy efekt zarówno narracji, w której migracja jest przedstawiona w negatywnym świetle, jak i narracji, w której migracja jest przedstawiona w pozytywnym świetle. Sprawdzimy także, czy efekt opowieści zależy od wcześniejszych doświadczeń z emigracją. Planujemy zbadać: 1) czy historia zachęcająca do emigracji sprawia, że ludzie są bardziej pozytywnie nastawieni do emigracji, a historia zniechęcająca do emigracji, że są bardziej negatywnie nastawieni; 2) czy efekt opowieści zależy od tego, jak mierzymy aspiracje migracyjne i 3) czy osobiste lub rodzinne doświadczenie migracji oraz utrzymywanie regularnych kontaktów ze znajomymi i krewnymi, którzy wyjechali za granicę, wpływa na to, jak ludzie reaguję na opowieść. Projekt wniesie wkład do literatury z zakresu studiów nad mediami i komunikacją na temat wpływu narracji na postawy i intencje – poprzez spojrzenie na sferę życia dotychczas niedostatecznie zbadaną w tej literaturze: mobilność przestrzenną – i do studiów migracyjnych na temat czynników wpływających na postawy wobec emigracji i aspiracje migracyjne – przez wskazanie na rolę opowieści.

2024 - 2025

Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB), Priorytetowy Obszar Badawczy V (POB V), Grant CESS

Prof. Sonya Dal Cin, LSA Communication and Media, University of Michigan (U-M), Ann Arbor