Jubileusz 80-lecia Profesora Marka Okólskiego

11 stycznia 2024 roku o godz. 15.00 w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Kazimierzowskim odbyło się  jubileuszowe seminarium z okazji 80 urodzin Profesora Marka Okólskiego, założyciela i wieloletniego dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami.

Laudacje na cześć Jubilata wygłosili J.M. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Nowak, Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW, prof. Paweł Kaczmarczyk oraz prof. Gabriela Grotkowska, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W przemówieniach podkreślano wkład prof. Okólskiego w rozwój badań demograficznych, ekonomicznych i badań nad migracjami oraz wieloletni wkład w międzynarodową rozpoznawalność Uniwersytetu Warszawskiego. Krótkie przemówienie wygłosił również wieloletni współpracownik OBM UW, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, prof. Maciej Duszczyk.
Następnie odbyła się debata, w której udział wzięli: prof. Krzysztof Zamorski (Instytut Historii UJ), prof. Irena Ewa Kotowska (Szkoła Główna Handlowa), dr hab. Agnieszka Fihel (OBM UW), prof. Agata Górny (OBM UW i Wydział Nauk Ekonomicznych UW), prof. Izabela Grabowska (Katedra Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego), prof. Dariusz Stola (Instytut Studiów Politycznych PAN).
W swoim nagranym pozdrowieniu, wspomnieniami i anegdotkami z dawnej współpracy z Jubilatem podzielił się również prof. Bartłomiej Kamiński z University of Maryland.
W imieniu Ośrodka symboliczne upominki wręczyły prof. Magdalena Lesińska i prof. Agata Górny. Jubilatowi zaś przypadł zaszczyt dzielenia tortu.