Międzynarodowa konferencja pt. „Social remittances and social change in Central Europe”

W dniach 19-20.01.2015 w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (główny kampus UW) odbyła się międzynarodowa konferencja „Social remittances and social change in Central Europe”. Instytucją partnerską tego wydarzenia był Uniwersytet Roehampton (UK). Wśród panelistów znaleźli się profesor Peggy Levitt (Wellesley College, Harvard University), profesor Godfried Engbersen (Erasmus University Rotterdam), profesor Anne White (University College London) professor Dumitru Sandu (Centre for Migration Studies, University of Bucharest), dr Michał Garapich (University of Roehampton), Dr Paolo Boccagni (University of Trento) oraz dr Aleksandra Galasinska (University of Wolverhampton). Wystąpienia prelegentów oraz bogata dyskusja dały nowe spojrzenie na społeczne przekazy migracyjne (social remittances) – przedmiotu badania w projekcie „Dyfuzja kulturowa poprzez migracyjne transfery społeczne pomiędzy Polską i Wielką Brytanią”, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, którym kieruje w OBM profesor Izabela Grabowska.
Migracyjne przekazy społeczne (social remittances) powinny być brane pod uwagę w badaniach nad kapitałem ludzkim. Przekazy migracyjne powinny być badane w różnych przestrzeniach społecznych, także w przestrzeni rynku pracy. Choć jest już wiele opracowań na temat zjawiska, w wielu aspektach, niematerialne przekazy migracyjne są wciąż niezbadane. Mechanizm transferu przekazów migracyjnych nie jest jednorodny i jest zależny od kontekstu społeczno-kulturowego. Zwieńczeniem konferencji będzie Special Issue w Central and Eastern European Migration Review (CEEMR). Więcej informacji na temat możliwości złożenia artykułu znajduje się na stronie CEEMR link