Weronika Kloc-Nowak, Magdalena Lesińska, Dominika Pszczółkowska. 2023.

Polacy w Irlandii. Transnarodowe społeczności w dobie migracji poakcesyjnych

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Wersja elektroniczna do pobrania w otwartym dostępie tutaj.

Autorki podejmują temat emigracji Polaków do Irlandii, osiedlania się oraz procesu integracji w wymiarze społecznym, ekonomicznym i politycznym. Na podstawie oryginalnych, różnorodnych i aktualnych źródeł (danych statystycznych, sondażu oraz wywiadów) przedstawiają proces tworzenia się i funkcjonowania polskiej społeczności w tym kraju, będącym jednym z najpopularniejszych miejsc docelowych emigrantów z Polski po rozszerzeniu Unii Europejskiej w 2004 roku. Pokazują też, jak powracający z Irlandii lub działający w przestrzeni transnarodowej migranci oddziałują na życie społeczne i polityczne w naszym kraju.

Na polskim rynku wydawniczym to jedyna publikacja, która dotyczy Polaków w Irlandii. Wypełnia również lukę związaną z zagadnieniem emigracji i funkcjonowania polskich społeczności w państwach UE.

Książka niezbędna dla badaczy nauk społecznych i humanistycznych, w szczególności badaczy migracji i współczesnych procesów społecznych, a także studentów oraz wszystkich zainteresowanych współczesnymi procesami i zmianami społecznymi. Szczególnie ważna także dla jej bohaterów – Polaków mieszkających w Irlandii lub mających doświadczenia migracji na wyspę.

migracja, Polacy w Irlandii, migracja poakcesyjna, integracja