dr Agnieszka Radziwinowiczówna

dr Agnieszka Radziwinowiczówna

Agnieszka jest socjolożką jakościową ze specjalizacją z antropologii społecznej. Zajmuje się badaniem migracji przymusowych, zwłaszcza deportacji. Kieruje projektem badawczym UK2deport, dotyczącym konstruowania przez Wielką Brytanię reżimu deportacyjnego dla obywateli UE w rezultacie zmian prawnych związanych z Brexitem. Jej wcześniejsze badania koncentrowały się na doświadczeniach deportacji Meksykanów ze Stanów Zjednoczonych w czasie prezydentury Georga Busha i Baracka Obamy. Jej praca doktorska „Living/Leaving the deportation regime: Power and violence in deportation from the United States” (obroniona z wyróżnieniem na Uniwersytecie Warszawskim w 2016 roku) otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.

Agnieszka jest związana z OBM UW od 2013 roku. Podczas studiów doktoranckich i po ich ukończeniu badała w OBM UW zmianę społeczną zachodzącą za sprawą emigracji z Polski. Badania te dotyczyły migracyjnych przekazów społecznych między Polską a Wielką Brytanią oraz opieki nad osobami starszymi w rodzinach polskich emigrantów. Wraz z Anną Rosińską i Weroniką Kloc-Nowak Agnieszka jest autorką koncepcji etnomoralności opieki, która uwzględnia normatywny, intencjonalny i behawioralny element sprawowania i otrzymywania opieki. Etnomoralność opieki jako metodologiczny postulat uwzględnia też intersekcjonalność jej doświadczenia (jest zróżnicowane w zależności od wieku, płci, klasy społecznej, pochodzenia etnicznego czy rasowego dawców i biorców opieki).

Agnieszka jest laureatką konkursu Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowships (IF). W latach 2018-2020 pracowała na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii. W czasie stypendium przyznanego przez Fundację Kościuszkowską obyła pobyt badawczy na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor w USA. W 2019 roku była zaproszona jako visiting lecturer przez uniwersytet Tecnológico de Monterrey w Meksyku. Podczas studiów doktoranckich otrzymała stypendium Rządu Meksyku, które umożliwiło jej pobyt na Universidad Autónoma Metropolitana-Iztapalapa.

Od 2021 roku Agnieszka jest pełnomocniczką do spraw międzynarodowych w OBM UW. Koordynuje współpracę Ośrodka z międzynarodowymi partnerami indywidualnymi i instytucjonalnymi.

 

 

Wybrane publikacje

Projekty badawcze